neděle 29. ledna 2012

Barvy tržnice ve Funchalu

Pavel Chlouba, www.fotoflora.czpavelchlouba@gmail.com

Zvu vás sice na krátký, ale zato zajímavý výlet, daleko, daleko od domova. Dnes se nepodíváme do žádné zahrady, ale o zajímavé a pohledné rostliny vás ani tentokrát nepřipravím. Zastavíme se totiž na pár okamžiků  v jedné krásné tržnici. Je ve Funchalu, hlavním městě Madeiry. Madeira je ostrov v Atlantickém oceánu, patří  Portugalsku. Vznikl vulkanickou činností, takže půdy jsou zde mimořádně bohaté na živiny. A když se k tomu ještě přidají skvělé klimatické podmínky, Madeira musí být zákonitě rájem různých rostlin. O tom se nakonec můžeme přesvědčit i návštěvou tržnice, kde se všechny důležité dary země dají vidět i koupit. Kromě rostlin ale tržnice nabízí i dary moře. Ty sice nemají se zahradnictvím žádnou souvislost, ale rybí část tržnice je dost zajímavá na to, abychom ji alespoň na chvíli navštívili také.
Trhy i tržnice žijí zvláštním životem. Jejich ruch připomíná život v mraveništi, atmosféru těchto míst je nejlepší zažít, vypráví se o ní těžce. Opravdovou návštěvu nic nenahradí, ale kratičké video snad alespoň trochu atmosféru této krásné tržnice přiblíží:
Díky neobvyklým klimatickým poměrům může na Madeiře vegetovat nejenom mnoho tropických a subtropických rostlin. ale také mnoho druhů, které rostou v našem mírném klimatu.